Ödem vücut dokularında aşırı sıvı birikmesi nedeni ile vücutta oluşan şişliklerdir. Ödem bazı sağlık sorunlarının, bazı ilaçların ve hamileliğin sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Ödem Rahatsızlığı

Ödemin belirtileri vücut dokularında şişme, ciltte gerilme ve parlaklaşma, karın bölgesinin kalınlaşması ve şiş bölgelere dokunulduğunda gamzelerin oluşması olarak ortaya çıkar. Buna karşın rahatsızlık nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkoyrsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Ödem rahatsızlığının nedeni vücutta bulunan ufak kan damarlarının sıvı sızdırmasıdır. Bu sızıntılar vücut dokularında şişliklerin oluşması ile sonuçlanır. Hamilelik, aynı yerde sürekli olarak oturma ve fazla tuz tüketimi hafif çaplı ödem vakalarına neden olur. Buna karşın bazı durumlarda ödem kalp rahatsızlıkları, siroz, böbrek rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Ödem tedavisinde ilk amaç ödemin nedeninin bulunmasıdır. Bunun ardından karaciğerlerde su atışını sağlamak için doktorlar tarafından bazı ilaç tedavileri uygulanır. Yemeklerde aşırı tuz kullamayarak siz de hafif çaplı ödem sorununun önüne geçebilirsiniz.